Prizes and Awards 2016

The Prize Giving ceremony was held on Tuesday 2nd May 2017.

The Presentation of Undergraduate Scholarship Certificates will be held on Thursday 1 June 2017.

 

Honours Prize Winners

 

The Angyal Prize

Best performance in Honours Chemistry

Susannah Louise Brown

 

The Cavill Prize

Best performance in Honours Medicinal Chemistry

Jack Wade Duncan

 

The Nanoscience Honours Prize

Best performance in Honours Nanoscience

Mohammed Said Saleh Al-Farsi

 

 

Third Year Prize Winners

 

The E&FJ Cowper Prize in Chemistry

and

School Medal for best performance in Level 3 Chemistry

Eric Dylan Benjamin Foley

 

Medicinal Chemistry Prize

Best performance in Level 3 Medicinal Chemistry

Tess Louise Mutton

 

The RACI Analytical Chemistry Group Prize

Best performance in Level 3 Analytical Chemistry

Bryan Yuk-Wah Tang

 

The University of New South Wales Chemical Society Dwyer Prize

Best performance in Level 3 Inorganic Chemistry

Eric Dylan Benjamin Foley

 

The Inglis Hudson and Jeffery Bequests

Best performance in Level 3 Organic Chemistry

Eric Dylan Benjamin Foley

 

The Bosworth Prize

and

Medal for best performance in Level 3 Physical Chemistry

Eric Dylan Benjamin Foley

 

The University of New South Wales Chemical Society Parke-Pope Prize

Meritorious performance in Level 3 Chemistry Courses

Bryan Yuk-Wah Tang

 

 

Second Year Prize Winners

 

The School of Chemistry Prize

and

School Medal for best performance in Level 2 Chemistry

Albert Fung

 

Howard Prize Level 2 Analytical Chemistry

Samuel Ho Nam Wan

 

Howard Prize  Level 2 Inorganic Chemistry

Rebecca Yong Lai

 

Howard Prize  Level 2 Organic Chemistry

Albert Fung

 

Howard Prize  Level 2 Physical Chemistry

Thomas Zhou

 

The University of New South Wales Chemical Society George Wright Prize

Meritorious performance in Level 2 Chemistry Courses

Rebecca Yong Lai

 

 

Year 10 Prize Winner

 

The School of Chemistry Prize

For Excellence and Enthusiasm in Chemistry for Year 10 students

Janelle Sheen

 

 

First Year Prize Winners

 

The June Griffith Memorial Prize

and

School Medal for best performance in Level 1 Chemistry

Christopher Benjamin Cunio

 

Howard Prize Chemistry 1A

Thomas Andrew William Cox

 

Howard Prize Chemistry 1B

Constantine Tsounis

 

Howard Prize Higher Chemistry 1A

Lucas Kento Haywood

 

Howard Prize Higher Chemistry 1B

Christopher Benjamin Cunio

 

Howard Prize Medicinal Chemistry 1A

Eloise Charlotte Smith

 

Howard Prize Medicinal Chemistry 1B

Eloise Charlotte Smith

 

The University of New South Wales Chemical Society Prize

Meritorious performance in Level 1 Chemistry Courses

Lachlan Andrew Emerson

 

Postgraduate Prize Winner and Scholarships

 

Don Craig Memorial Prize

For academic excellence in a research project in the area of Crystallography

Anthony Leverett

 

Paddon - Row Scholarship

For the highest ranked commencing local PhD student

Laura Jeffress

 

Black Scholarship

For the highest ranked commencing international PhD student

Wanfeng Yang

 

 

Undergraduate Scholarships

 

Cavill Medicinal Chemistry

Jack Lachlan Bennett

 

E and FJ Cowper

Ryan Lachlan Peters

 

Dermott O’Neill

Jasmin Therese Borsovszky

Bryan Yuk-Wah Tang

 

Howard Bequest

Ashley Thor Brennan

Eric Dylan Foley

Adam Laszlo Halmy

Lorrie Jacob

Joanne Moffat

Jackson Andrew Nexhip

Lindy Nguyen

Cheryl Nie

Eleanor Joan Parker

Bryan Yuk-Wah Tang

Deeson Wu

Thomas Zhou

 

John Ragnar Anderson Memorial

Lucia Chen

Arvind Kamath

Eloise Charlotte Smith

Sunny Wang

 

Teaching Fellows

Jeffrey Black, Laura Buckton, Stephen Butler, James Christian, Aaron Kennedy, Jessica Kho, Anthony Leverett, James Mc Pherson, Jess Onie, Giulia Oss, Kieran Rowell, Jonathon Ryan and Muhammad Bin Zenaidee